Muzika je ono što nas budi, razmrdava i pokreće. Gotovo da nema aktivnosti koja “ne padne lakše” i bude zanimljivija ako se samo začini sa malo dobrih tonova.
A da li je tako i u poslovnom okruženju, da li je muzika na radnom mestu poželjna ili ne? Kako utiče na poslovanje i produktivnost radnika? Koje su prednosti i mane muzike na poslu?
Pa da vidimo.
Kakva muzika nije poželjna na radnom mestu?
Određene vrste poslova ne slažu se najbolje sa muzikom. Tako poznate i popularne pesme sa tekstom, ukoliko su nam poznate ili ih volimo, mogu otežavati prijem informacija i njihovo pamćenje. Takođe, ukoliko na poslu slušamo muziku koja nam ne prija, možemo postati ometeni i razdražljivi.
Ovo je razlog zbog kog se kod poslova koji uključuju razgovor telefonom, direktnu korespodenciju sa klijentima ili partnerima u realnom vremenu, preporučuje puštanje instrumentalne muzike po izboru.
Što se tiče mana koje muzika na radnom mestu može proizvesti, to je to.
S druge strane brojne su…
Prednosti koje donosi muzika na radnom mestu
Studije koje su sprovođene tokom poslednjih pet decenija pokazale su i dokazale brojne benefite koje donosi muzika na radnom mestu.
- Smanjenje stresa i anksioznosti kod radnika
- Povećane motivacije, pamćenja i ostalih moždanih aktivnosti
- Jačanje imunog sistema zaposlenih
- Blagotvorno dejstvo kod različitih bolova
- Popravljanje raspoloženja
- Održavanje nivoa energije.
Jasno, sva ova pozitivna dejstva direktno utiču na povećanje produktivnosti radnika, efikasnije i bolje obavljanje posla. Takođe, statistika pokazuje i da ambijentalna muzika poput žubora vode ili zvuka talasa, povećavaju preciznost unošenja podataka za 92 procenta.
Ovo je jedan od razloga zbog kog hirurzi, naročto tokom dugih operacija, slušaju muziku i koriste je za smanjivanje stresa.
Inače, istraživanja su utvrdila i da muzika ujedno povoljno utiče na saradnju ljudi i međusobnu toleranciju.
Kako da muzika ima maksimalno pozitivne efekte na radnom mestu?
Kao što se i može zaključiti iz do sada navedenog, muzika na radnom mestu je pravo osveženje. Ipak, kako bi se postigao njen maksimalan učinak, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko stvari:
- Utvrdite koja vrsta muzike je najbolja za Vaše specifične potrebe. Ovde je od značaja koja vrsta muzike ima koncenzus svih zaposlenih – ambijentalna, klasična, pop, rok…
- Koliko glasna treba da bude, a da ne ometa nikoga na radnom mestu.
- Menjajte žanrove kako bi ste izašli u susret svima.
- Dozvolite zaposlenima da slušaju preko slušalica muziku koju god žele.
- Ograničite gde će se muzika čuti. Kupatilo, kuhinja, hodnici svakako su pogodna mesta, ali u nekim kancelarijama tišina može biti preduslov za dobro obavljanje posla.
Ako do sada već niste, pustite muziku u kancelariji i dozvolite joj da da ritam Vašim zaposlenima i poboljša poslovanje. Muzika na radnom mestu je tu da rutinske poslove učini zanimljivijim i zabavnijim, a Vašim zaposlenima olakša vreme provedeno na poslu.
Naravno, ukoliko primetite da pozitivni efekti izostaju, uvek je možete isključiti, ali verovatnoća da do toga dođe praktično je zanemarljiva.
evident.rs